Tłumienie emocji i jego skutki.

Jak tłumienie emocji wpływa na nasze życie w przyszłości!

Większość z nas ma wypracowane już w sobie mechanizmy tłumienia negatywnych emocji. Nie zdajemy sobie sprawy, że tłumienie silnych emocji źle wpływa na nasze zdrowie psychiczne jak i fizyczne.

Tłumione emocje dążą do ich wyrażenia, bo taką mają naturę. One nigdy nie pozostaną zapomniane, a jedynie utajone w naszym wnętrzu. Im głębiej je w sobie ukryjemy, tym mocniej będą wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu.

Tłumienie emocji to proces nauki który rozpoczyna się w okresie dzieciństwa i dojrzewania, kiedy dorośli komunikują nam, że nie należy bądź nie wypada pokazywać wszystkich swoich emocji. Wielokrotnie mówiąc do dziecka, „milcz”, „chłopaki nie płaczą”, „ale z Ciebie tchórz i mięczak” wpajamy im, że nie powinni oni wyrażać swoich emocji. Dzieci za wszelką cenę starają się sprostać wymaganiom swoich opiekunów z uwagi na autorytet czy nawet strach przed odrzuceniem.

Długotrwałe wyuczone tłumienie emocji ma niestety silne konsekwencje w życiu dorosłym. Liczne i nieustannie tłumione wydarzenia w życiu dziecka czy nastolatka gromadzą się w ich umysłach. Z czasem intensywnie się pogłębiają i potęgują. Nieustannie narasta napięcie, które znacznie utrudnia odpowiednie funkcjonowanie człowieka w życiu dorosłym. Z biegiem czasu dochodzi do napadów gniewu czy złości, paniki lub wzburzenia. Często doprowadza to do problemów zdrowotnych, tj. nadmierny i przedłużający się niepokój, wewnętrzne napięcie i rozdrażnienie, trudności ze snem czy nawet objawy somatyczne i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, układu oddechowego i układu krążenia.

Znacząco pomocna w takich sytuacjach jest psychoterapia. Pozwala ona w bezpiecznych warunkach, z pełną akceptacją i zrozumieniem, przeżyć wszystkie emocje, które zostały wyparte. Emocje mamy prawo wyrażać… mamy prawo je obudzić i przeżywać.

Wszyscy mamy prawo do własnych emocji!